Съюзът на ландшафтните архитекти в България (СЛА) е доброволна и независима професионална организация. Учреден през 2004 година, той е приемник и продължение на Научно-техническия съюз за периода от основаването му 1949 до 1965 година, както и на Националния клуб “Ландшафтна архитектура” при Съюза на архитектите в България.

Съюзът на ландшафтните архитекти в своята цялостна дейност се стреми да поставя стандарти за високо професионално ниво, да насърчава творчеството и развитието на ландшафтните архитекти в посока създаване на екологични и функционални зелени пространства. От 1 януари 2012 г. Съюзът на ландшафтните архитекти в България /СЛА /е колективен член на EFLA ,който от  юни 2012 г. е IFLA Europe – регион Европа на Международната федерация на ландшафтните архитекти. В този контекст целта на конкурса за присъждане на годишните награди „Ландшафтен архитект на годината“ е в него да бъдат представени творци и проекти в отделните направления и категории, да бъдат споделени най-добрите професионални идеи, проекти и умения в реализацията и поддържането на ландшафтите обекти.

Конкурсът за присъждане на наградата „Ландшафтен архитект на годината“ беше конституиран от Управителния съвет на Съюза на ландшафтните архитекти през 2019 година  като национален и ежегоден. Основното съображение е това, че устройството на околната жизнена среда  и нейните качества пряко се влияят от  създаване  и поддържане на ефективна , екологична, функционална и естетична зелена инфраструктура. Идеята на конкурса е да се популяризира професионалната дейност на ландшафтните архитекти във всичките ѝ направления – проектантска, научна , преподавателска, по изграждане и поддържане на ландшафтни обекти и пр., както сред колегията, така и сред по –широка аудитория от обществото.

По време конкурсът се провежда ежегодно в рамките на световния месец на ландшафтната архитектура – месец април. За целта на конкурса първоначално през 2019 г.  бяха определени и гласувани от УС на Съюза две годишни награди:

1.Награда „За цялостен принос към

ландшафтната архитектура“ 

2.Награда “Ландшафтен архитект на

годината“ за проекти

В организацията на конкурса ежегодно от УС на

Съюза се определя и ден на ландшафтната

архитектура за България, свързан с конкретни

събития в тази област. Така се роди и идеята за

всяка годишна награда да се създават тематични

плакати , покани за събитието, както и други

графични материали с логото на СЛА.

Наградата за „Цялостен принос в ландшафтната архитектура“ е едно признание и висока оценка за комплексната дейност, усилията и енергията, с които наградените колеги са  представяли и защитавали професията “Ландшафтен архитект“ и  дейността на Съюза от самото му създаване във всички негови позиции и публични изяви!

В конкурса „За цялостен принос към ландшафтната архитектура“  могат да участват ландшафтни архитекти с дългогодишен принос към ландшафтната архитектура. Редът, по който се провежда конкурса се определя от правила и критерии на базата, на които се извършва подборът и номинирането на участниците, предложени от председателите на регионалните дружества на Съюза със съответната обосновка. УС излъчва носителите на тази награда на базата на оценка за значимостта на цялостната дейност на кандидата, приносите, личностните качества и професионални дейности, които в продължителен период от време са допринесли за утвърждаване на професията „Ландшафтен архитект“, нейното популяризиране,  развитие и защита на интересите на гилдията.

Наградата е във вид на почетен знак със символа на дълговечността и на професията – дървото на живота, придружена с грамота.

За първи път през 2019 година на тържествена церемония, учредената от УС на СЛА наградата„За цялостен принос към ландшафтната архитектура“, беше връчена с дълбока признателност на проф. д-р ланд. арх. Йордан Кулелиев, като основател на Съюза на ландшафтните архитекти през 2004 година и негов почетен председател, дългогодишен член на САБ и на Националния клуб „Ландшафтна архитектура“ към него, преподавател в Лесотехническия университет и носител на почетното звание „Доктор хонорис кауза“, колега, проектант, уважаван и обичан от поколения ландшафтни архитекти за своята пълна отдаденост на науката и професията във всичките ѝ направления.

 Носителят на наградата „За цялостен принос“ за 2020г.  е ланд. арх. Ганчо Бакалов. Той е първият председател на СЛА от 2004 – 2010 г., положил много усилия за обединяване и разширяване обхвата на членовете на Съюза в цялата страна, за издигане авторитета на гилдията.

 

 

 

 

Носителят на наградата „За цялостен принос“ 2021г.  е ланд. арх. Веселин Василев, с проектантски стаж – над 40 год. в община Шумен, колега с неуморим дух и всестранни интереси, дал значителен принос за създаване и реконструкция на множество обекти. Участник в международни конкурси, в журита и обществени професионални форуми на САБ и КАБ. Зам. председател и член на УС на СЛА в определени мандати.

 

Носителят на наградата „За цялостен принос“ 2022  е ланд. арх. Стамо Стамов, явяващ се обединяваща фигура за колегите си, привличайки ги за каузата въпреки поколенческите различия. Професионалната му реализация е свързана с изграждане и поддържане на  правителствени ландшафтни обекти, реконструкции на обществени зелени площи в гр. Пловдив и др. . Отличен с почетния знак на гр. Пловдив за заслуги към зелената система на града – 2004 г.

 

 

 

Годишната награда в  категория – за „Цялостен принос в ландшафтната архитектура“ 2023г., беше присъдена на ланд. арх. Тачо Пеев за цялостната му професионална дейност като успешен дългогодишен проектант в „Главпроект“, член на САБ , на Националния клуб „Ландшафтна архитектура“ към него, активен участник в конкурси и журита, както и в обществена дейност  на СЛА в защита на професията.

 

 

КОНКУРС ЛАНДШАФТЕН АРХИТЕКТ НА ГОДИНАТА”- ПРОЕКТ.

С обявяването на този конкурс Съюзът на ландшафтните архитекти си поставя основната цел да провокира колегията да покаже най-доброто от своето творчество – проекти и реализации, с което да  експонира и популяризира сложната и многостранна дейност по изготвяне и реализация на ландшафтните обекти – устройствена и биологична.

 Условията за кандидатстване в конкурса за наградата „Ландшафтен архитект на годината”- проект се определят от:

  • Критерии за участие
  • Критерии за проектите
  • Начин на представяне на проектите
  • Критерии за оценка на проектите:

 На тази база, на сроковете за предаване и разглеждане, журито оценява проектите, които са допуснати до конкурса. То оценява идейното решение, дизайна, устойчивостта и влиянието върху околната среда, климатичната адаптация и устойчивост, обществената значимост, иновативността и биологичното разнообразие по определена точкова система.

Конкурсът, проведен през 2020г. първоначално включва в своя обхват само награда „Ландшафтен архитект на годината“ за ПРОЕКТ.

С идеята в бъдеще да бъдат въвлечени в него повече млади колеги, УС на СЛА гласува категория и награда за студенти и дипломанти. Журито в състав с председател доц.д-р ланд. арх. Веляна Найденова определи и присъди две награди:

  • награда “Ландшафтен архитект на годината 2020“ за проект на ландшафтен обект беше присъдена на ланд. арх. Иван Узунов – Градски парк в Хасково.
  • награда за студентски проект беше присъдена на студента Преслав Янчев за проект на покривни градини в жилищна среда.

За 2021 година ланд.арх. Добромира Лулчева спечели приза за ландшафтен архитект на годината с един изключително иновативен  и екологичен проект за вертикален парк “Кристалните градини на NV TOWER „ в София.

  •  награда за студентски проект беше присъдена на студента  Аделина Първанова за дипломен проект: „Експониране, паркоустрояване и социализиране на Късноримска резиденция „Скретиска“, гр. Костинброд.

 

През 2023 година по решение на УС на СЛА се реши  ежегодно да се определят и номинират участници в конкурса в три категории награди:

1.Награда Ландшафтен архитект на годината 2022 за ПРОЕКТ

2.Награда Ландшафтен архитект на годината 2022 за РЕАЛИЗИРАН ОБЕКТ

3.Награда Ландшафтен архитект на годината 2022 за СТУДЕНТ

Категорията „реализиран проект“ се учредява съвместно с АПДРБ. 

 

През 2022 година в конкурса, наградата „Ландшафтен архитект на годината“ за проект  получи ланд. арх. Мария Грозева. В проекта си за зелено пространство около жилищна сграда „HARMONY RESIDENCE“ залага освен на естетика и функционалност, съчетани с последните тенденции в ландшафтната архитектура, но и на икономическата целесъобразност.

 

 

Първо място и носител на приза „Ландшафтен архитект на годината“ в категорията „Реализиран обект“ журито присъди на ланд. арх. Александър Калев за проект “Паркоустройство на жилищен комплекс „Флора 4“.

 

 

  • В категория „Студенти“ – Мартина Владимирова – спечели първо място и стана носител на приза Ландшафтен архитект на годината с дипломен проект: РЕКОНСТРУКЦИЯ НА ПАРК „СЛЪНЧЕВА ГРАДИНА“ И ПРОУЧВАНЕ СЪСТОЯНИЕТО НА НАСАЖДЕНИЯТА ОТ ЛИПА (TILIA SP.) ПО УЛ. „БЪЛГАРИЯ“, гр. ВЪРШЕЦ

През 2023г. в Ландшафтен архитект на годината бяха отличени:

  1. Наградата „Ландшафтен архитект на годината 2023“ за ПРОЕКТ беше присъдена на ланд. арх. Петър Петров, за парк „Парашутна кула“ гр. Пловдив
  2. Наградата „Ландшафтен архитект на годината 2023“ за РЕАЛИЗИРАН ОБЕКТ– беше спечелена от ланд. арх. Цветан Цветанов за проект: „Реконструкция на част от околното пространство към 48-ма Детска градина „БРАТЯ ГРИМ“, гр. София.
  3. Специална награда за „Екологичен подход“ беше присъдена на ланд. арх. Мариета Литарска за реализиран проект: „Водата около и за нас“- централна зона, с. Златна нива, гр. Каспичан.

4. Присъди се и още една специална награда за „Концептуално решение“ на доц. д-р ланд. арх. Веселин Рангелов с проект „Градините на света“, гр. Пазарджик, също реализиран.

5. Награда „Ландшафтен архитект на годината 2023“ за СТУДЕНТСКИ ПРОЕКТ беше връчена на Весела Славеева, която участва с дипломната си разработка за Учебно-опитно поле „Драгалевци“ към СУ със сектор за градско градинарство.

В предстоящия конкурс „Ландшафтен архитект на годината 2024“ се предвижда разширяване на категориите за проект  и реализиран обект съгласно собствеността и предназначението:

  • ПРОЕКТИ – ОБЕКТИ ЗА ОБЩЕСТВЕНО ПОЛЗВАНЕ – градски паркове и градини, площадни пространства, детски площадки, междублокови пространства и др.
  • ПРОЕКТИ – ЧАСТНИ ОБЕКТИ – частни паркове и градини, бизнес зони, ваканционни комплекси, хотели, атракциони, затворени комплекси и др.
  • РЕАЛИЗАЦИИ – ОБЕКТИ ЗА ОБЩЕСТВЕНО ПОЛЗВАНЕ – градски паркове и градини, площадни пространства, детски площадки, междублокови пространства и др.
  • РЕАЛИЗАЦИИ – ЧАСТНИ ОБЕКТИ – частни паркове и градини, бизнес зони, ваканционни комплекси, хотели, атракциони, затворени комплекси и др.

Тази година е добавена нова възможност за участие  – на фирми и екипи на ландшафтни архитекти.

В продължение на изминалите пет години в наградените проекти бяха представени екологични и иновативни решения, интересни концепции, нови зелени пространства и идеи, разработени да служат на обществото, за по-добра жизнена среда, по-големи възможности за рекреация и за по-екологичен подход към бъдещето  на планетата.

С разширяването на категориите в бъдещите конкурси се цели още по-мащабно да се популяризира дейността и значимостта на изтъкнати и млади ландшафтни архитекти във всички направления на тяхната професионална, научна и обществена дейност, както и приносът им за развитието и защитата на професията „ландшафтен архитект“.

 

Доц.д-р ланд.арх. Веляна Найденова